Süregelen kadın erkek sorunsalı

Sanki kadınlar binlerce yıl evvel işgal etmiş Dünya gezegenini. Uçan dairelerle gelip erkekleri sömürge etmiş. Kah Antik Mısır'da Kleopatra olup piramitler inşa ettirmiş, Kah Nebukadnezar'a Babil'in Asma bahçelerini yaptırmış. Babür Şah'ına aşkı bulaştırıp Taç Mahal'i ortaya çıkartmış. Sonra bir benzeri olmasın diye çalışan bütün işçilerin ellerini kestirmiş.

Kadın ve erkek arasında iki cinsiyet farkından öte iki tür farkı var gibi geliyor. Erkekler nesiller boyu ezilmiş, sömürülmüş de kadını köle yerine koymuş. Hep ezmeye kalkmış ama hayatını da kadının dizinin dibine kurmaktan çekinmemiş.

Şimdi bu yazdıklarımı okuyup kadın düşmanlığı kokan hareketler gören bayanlar olacaktır elbet. Lakin aksine, erkeğin kadına duyduğu anlamsız öfkeye karşı bir analizdir yazdıklarım. Erkeğin hem aşık olup hem de işkence çektirdiği bir varlığın başka bir gezegenden olması gerektiğini düşünüyorum. Gerçi kadın da aynı şeyi yapıyor.

Tarih erkeklerin kadınlar uğruna yaptığı unutulmaz şeylerle dolu. 

Peki nedir bu karmaşa? Binlerce yıldır süregelen bu farklılığın içine insanlığın tarihi sığmışken hala kadın konusu aşamayan bir insanlık nasıl var olabiliyor?

İnsanlığın en büyük atılımı bu sorunu çözdüğünde gelecektir.

ÖNCEKİ

Erkek olmakta zor vesselam

SONRAKİ

Modern insanın içler acısı hali

İlginizi Çekebilir