SSH Komutları ile Exim Mail Server Yönetimi - 1

Merhabalar. Bu paylaşımda ssh komutları kullanarak exim mail serverımızı nasıl yöneteceğimize değindim. Gönderilen toplu mailler, yoğun sunucu trafiği, işlemcinizin load average değeri gibi birçok sebeple oluşan mail kuyruğu gerçekten başa bela olabiliyor ve bizleri işin içinden çıkılmaz bir noktaya sokabiliyor. 

Özellikle yoğun mail trafiği olan bir sunucunuz var ise ister istemez bu komutları kullanma mecburiyeti hissedeceksiniz. Her ne kadar WHM, Cpanel gibi yönetim panellerinde bunların kontrollerini sağlayabilsekte sunucu kaynaklı problemlerin olup olmadığını anlamak ve spammerları tespit etme gibi bir çok noktada bunları kullanma ihtiyacı duyuyoruz.

İşte bu durumda kullanacağımız bu komutlar hem işimizi kolaylaştırıyor hemde işin içinden daha çabuk çıkmamızı sağlıyor. Kısaca durumu özetlediğimize göre artık en çok kullanılan komutların ve işlevlerinin neler olduğuna bakalım.

SSH bağlantısının nasıl yapıldığını bildiğinizi varsayarak o kısmı geçiyorum. Bilmeyenler Google'a "putty ile ssh bağlantısı" yazıp aratabilir.

Komutlar;

1 - Kuyruktaki mail sayısını gösterir.

exim -bpc

2 - Kuyrukta bekleyen mailleri listeler.

exim -bp

3 - Kuyrukta bekleyen mailleri detaylı olarak listeler. Hangi alan adıyla kaç mail gönderilmiş, eski, yeni, boyut vb. detayları görebilirsiniz.

exim -bp | exiqsumm

4 - Kuyruktaki tüm mailleri iletmek için kullanılır. Fakat sunucunuzun Load Average değeri yüksek ise göndermez.

exim -q -v

5 - Sunucunun Load Average değeri yüksek olsa bile tüm mailleri zorla gönderir. Engel tanımaz :)

exim -qf -v

6 - Localde gönderilen mailleri zorla gönderir. Dışa gönderilen mailleri etkilemez. 

exim -ql -v

Buraya kadar mailleri listeleme ve gönderme işlemlerini yaptık. Sırada spamcı kurnazları tespit etme ve müdahale etme kısmı var :) Konuyu çok fazla uzatmadan bir sonra ki yazıya geçelim.

SSH Komutları ile Exim Mail Server Yönetimi - 2

ÖNCEKİ

Php kodlarını karıştırmak ( Obfuscation )

SONRAKİ

SSH Komutları ile Exim Mail Server Yönetimi - 2

İlginizi Çekebilir