Kendisini değersiz hisseden kadınlar

Kendisini değersiz hisseden, özgüveni olmayan kadınlardan bahsedeceğim biraz. Son zamanda sıkça bu karakterle karşılaştığım için bu konuyu biraz açmak istiyorum.
Bir kadın kendisini neden değersiz hisseder? Öncelikle buna değinelim.
Küçük bir genelleme yaparak olayları X kişisinde toplayacağım ve bu X kişisine de Ayşe diyeceğim. 
Şimdi gelelim Ayşe’nin neden kendisini değersiz hissettiğine. Ayşe’nin bu ruh haline bürünmesine birçok şey sebep olabilir. Ayşe; istediği hiçbir şeye sahip olamamış, hedeflerine ulaşamamıştır, kendisini değersiz hisseder. Sevdiği kişi tarafından ilgi görmemiş, güzel sözler işitmemiştir kendisini değersiz hisseder. Etrafındaki insanların eleştirilerine maruz kalmış, kendisini çok fazla sorgulamıştır, değersiz hisseder. Yani şöyle bir genelleyecek olursak; Ayşe, çevresindeki insanlardan gerekli ilgi ve desteği görememiş, kendisini içinde bulunduğu topluma beğendirememiştir ve sonunda kendi özünü sorgulamaya başlamıştır. Bu noktadan sonra kendisinde kusur arayacak ve bulduğu her kusur için kendisini suçlayacaktır, sonunda da özgüvenini yerle bir edecek duruma gelecektir. 

Şimdi gelelim özgüvenini kaybeden Ayşe’nin ilk olarak ne yaptığına?
İnsan, doğası gereği karşılaştığı sorunlarla mücadele edebilme kabiliyetine sahiptir. Tabiki böyle bir durumda da bulduğu kusurlara karşı mücadele etme gayreti göstermeyi deneyecektir. Bu mücadelenin içinde olan bazı Ayşelere acınası gözlerle bakmışımdır. Çünkü Ayşe işe ilk olarak dış görünüşünü değiştirmekle başlar. Hiç makyaj yapmayan Ayşe bir anda makyaj yapmaya başlar, saçını kestirir veya boyatır, hiç kolye, bileklik vb. aksesuarlar takmayan Ayşe bir anda çeşit çeşit aksesuarları takarken bulur kendisini. Giyim tarzına kadar hemen hemen her şeyini değiştirir. Bu aşamaya kadar yaptığı her şey aslında diğer insanlara karşı güzel ve çekici görünebilmek için yapılmıştır. Ayşe’nin temel gâyesi bu olduğu için umarım neden acınası gözlerle baktığım anlaşılmıştır.

Tüm bu değişikliklerden sonra ikinci bölüme geçiyoruz. Bu bölümde Ayşemiz kendisini değiştirdikten sonra çevresindeki insanların onayını almak isteyecektir. Özgüveninin yerine gelmesi için diğer insanların ona onay vermesi gerektiğini düşünür çünkü Ayşemiz. O yüzden kesinlikle diğer insanlarla olan iletişimini arttıracaktır. Özellikle de karşı cinsle olan iletişimi daha yoğun artacaktır. Hatta öyleki öncesinde tanıdığı insanlardan çok çok daha kalitesiz insanlarla görüşmeye başlayacak adeta iltifat avına çıkacaktır. Farkında olmadan kendisi gibi özgüveni olmayan insanları arayacak ve bulacaktır. Karşısına aldığı insanlardan öncesinde hiç duymadığı hoş sözleri ve iltifatları duyabilmek için sahibini kuyruk sallayarak bekleyen köpek gibi bekleyecektir. Ne kadar acınası değil mi? Doğa tüm canlılar içinde bir tek sana akıl vermiş ama sen kalkıp bu aklı karşındaki insanın ilkel dürtülerini uyandırmak için kullanmışsın. İşte ben de buna üzülüyorum. Neden kendini mental olarak geliştirmiyorsun da insanların hayvansı cinsel dürtülerine hitap etmeye çalışıyorsun? Sen kendine inanmadığın sürece başkalarının sana çok güzelsin demesi gerçekten de seni tatmin edecek mi? Ne dersin? 

Sevgili okurum, eğer kendini değersiz hissediyorsan işe ilk olarak düşüncelerini değiştirmekle başla. Mental olarak kendini geliştirebilmek için çalış. Oku, dinle, öğren. Sebep her ne olursa olsun küçük adımlarla ilerlemeye çalış. Hedeflerine yavaşça bile olsa ulaştığını görmek seni daha çok motive edecektir, inan bana.

ÖNCEKİ

Neden bazı insanları daha güzel ve çekici buluruz?

SONRAKİ

Kod yazarken dinlenecek şarkılar

İlginizi Çekebilir