En büyük nezaket, her türlü resmiyetten uzaktır.

Nazik insanlara baktın mı? Onlardan daha egoist insan bulamazsın. Kibar birine bak, duruşuna, konuşmasına, bakışına, yürüyüşüne; kibar görünmek için her şeyi ayarlamıştır ama içte ego yönlendirir.

Sözde alçak gönüllü insanlara bak. Önemsiz insanlar olduklarını söylerler ama bunu söylerken onların gözlerinin içine, kendini ortaya koyan egoya bak. Bu çok kurnaz bir egodur, çünkü "Ben önemli biriyim" dediğinde herkes sana  karşı olacak ve herkes sana haddini bildirmeye çalışacak. "Ben hiç kimseyim" dediğinde, herkes senden yanadır, kimse sana karşı değildir.

Nazik insanlar çok kurnaz, akıllıdırlar. Ne söyleyeceklerini, ne yapacaklarını bildiklerinden seni sömürebilirler.  " Ben birisiyim" dediklerinde herkes onlara karşı olacağından çatışma doğar, çünkü herkes o insanın bencil olduğunu düşünür. O zaman insanları sömürmek zor olacaktır, çünkü herkes sana kapalı, karşıdır. " Ben hiç kimseyim, senin ayağının tozuyum" dediğinde kapılar açılır ve sömürebilirsin. Bütün görgü kuralları, kültürü gelişmiş bir kurnazlık tipidir; sömürüyorsun.

En büyük nezaket,
her türlü resmiyetten uzaktır.

ÖNCEKİ

Parça parça hayal kurma teorisi

SONRAKİ

Çölde bir özgür Mecnun

İlginizi Çekebilir